Poród inaczej rozwiązanie jest momentem, w którym dziecko przychodzi na świat., po około 40 tygodniach oczekiwania. Poród składa się z trzech etapów, które opiszę poniżej.
Pierwszym etapem porodu zwanego etapem roziązania, są pojawiające się skurcze. Skurcze występują w odpowiednich odstępach czasu, nieco przypominają bóle miesiączkowe. Skurcze te są skurczami błony śluzowe trzonu macicy. Skurcze pociągają za sobą wygładzanie i rozwieranie się szyjki macicy. Lęk przed porodem może zatrzymać akcję porodową i skurcze mogą ustać, ponownie pojawiają się po około dobie. ten etap porodu zazwyczaj odbywa się w domu, do szpitala należy się wybrać gdy skurcze są regularne co 7- 10min, skurcze trwają około 40s, lub gdy odejdą wody płodowe, czyli przerwie się worek owodniowy i wypłnie płyn owodniowy, chodź często worek owodniowy zostanie nienaruszony.
Ból porodowy, który opisują kobiety to zazwyczaj ten pojawiający się w okolicach kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, skurcze górnej części ud czy rozciąganie się nad spojeniem łonowym. Dziecko może przyjść na świat dopiero gdy rozwarcie wynosi 10 cm. Często gdy jest juz rozwarcie 7 cm kobieta przechodzi kryzys i prosi o znieczulenie, bądz też cesarskie cięcie, z powodu wyczerpania sił spowodowanym bólem. Pod koniec tego pierwszego etapu skurcze bardzo nasilajaą się i pojawiają co 2-3 min i trwają 70-90sekund.
Zwiastunami porodu mogą być również czynności organizmu, które go oczyszczają tj.: biegunka, wymioty, parcie na odbytnicę, brak łaknienia oraz wzdęcia.
Na czas długości pierwszego etapu porodu wpływa to czy kobieta ćwiczyła i czy potrafi oddychać przeponą, ważne jest również czy kobieta rodzi poraz pierwszy. Tem etap porodu trwa od kilku do kilkunastu godzin. Dobrym sposobem na przyśpieszenie akcji porodowej jest utrzymanie rodzącej matki jak najdłużej w ruchu polegającym na spacerowaniu, rozciąganiu na piłce lekarskiej czy trenowaniu oddechu.
W trakcie tego etapu dziecko przygodtowuje się do nadejścia na świat, główkę przytula do główki i przykurcza nóżki. Bardzo ważen jest by matka zachowała spokój, ponieważ dziecko również czuje się niespokojnie. Podróż przez kanał rodny dziecko przebywa ruchem śrubowym. Zatrzymanie kobiety przy ruchu pomaga dziecku dopasować się do cięści macicy również pomaga to w usuwaniu płynu owodniwoego z płuc dziecka.
Drugim etapem porodu jest etap parcia. Podczas tego etapu dziecko jest wypychane z brzucha matki przez kanał rodny. Matka wypycha dziecko za pomocą skurczów macicy ale również silnych wypychających ruchów przepony zwanych parciem. Ten etap trwa od kilku kilkunastu mintu to godziny a nawet dwóch. Dziecko z brzucha matki wychodzi zazwyczaj głową, gdy pojawiają się nieprawidłowości najpierw pojawiają się stopy lub pośladki. Podczas drugiego etapu matka zazwyczaj czuje, że moment przyjścia na świat dziecka jest bliski i dostaje nowych sił. Parcie jest uznawane za odruch, który informuję matkę, żę dziecko jest gotowe na przyjście na świat, jego główka bowiem drażni zakończenia nerwowe które wywyołują skurcz i dziecko przesówa się w dół, natomiast między skurczami dziecko nieco się cofa. W tym etapie porodu położna bądź lekarz często nacina krocze, które zabezpiecza przed pęknięciem, które mogłoby się długo i boleśnie goić. Również podczas tego etapu może dojść do zaklinowania dziecka w kanale rodnym , wtedy lekarze podejmują decyzję o cesarskim cięciu. zaraz po porodzie dochodzi dofizjologicznej adaptacji dziecka, który polega na samodzielnym oddychaniu czyzmianch zachodzących np w funkcjonowaniu układu krwionośnego, okrest ten trwa 2-3 dni. Stan dziecka ocenia się według skali Apgara.
Trzeci etap porodu to rodzenie łożyska, odbywa się ono od 15 mintud do godziny od momentu urodzenia dziecka. Również podczas tego porodu pojawiają się skurcze macicy, kobieta zazwyczaj ich nie zauważa. Lekarz- położnik musi sprawdzić czy wydalone łożysko jest w całości, jeśli tak nie jest musi wykonać czynności prowadzące do oczyszcenia macicy matki. Podczas tego procesu kobieta zazwyczaj traci około 500 ml krwi. W tym samym czasie dziecko zostaje podane matce na jej brzuch, kobieta poraz pierwszy może przytulić swoje dziecko, czy też nakarmić je.
W tym miejscu znajdziesz wszystkie informacje na temat ciąży, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu.A także na temat rozwiązania- porodu.
czwartek, 2 czerwca 2011
środa, 1 czerwca 2011
Ciąża- stan ciała
Ciąża jest stanem, w którym matka przygotowuje się na przyjście maleństwa, jednakże jest to okres równie ważny dla maleńkiej istoty, która rozpoczyna swoje życie w łonie matki.
Ciąża jest okresem, w którym w macicy kobiety rozwija się nowe życie powstałe w wniku połączenia materiału genetycznego kobiety i mężczyzny (plemnika i komórki jajowej). Dla większości przyszłych rodziców jest to najpiękniejszy moment w życiu.
Pierwszymi objawami ciąży jest zanik miesiączki, jednak nie zawsze może to być spowodowane ciąża. Jeśli jednak podejrzewasz ciąże należy wykonać test ciążowy, który polega na wykryciu w moczu hormownu hCG- gonadotropiny kosmówkowej, hormon ten pojawia się w krwi kobiety a także w moczu, od momentu zagnieżdżenia się zapłodniwonej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy przyszłej matki. Dlatego też badanie krwi również może potwierdzić ciążę. Hormon ten jest wykrywalny przez test ciążowy między 10 a 20 dniem od zapłodnienia. Do kolejnych nieco późniejszych objawów ciąży należa: poranne mdłości, które pojawiają się mięzy 2-8 tygodniu od zapłodnienia. Kobieta także narzeka na częstsze oddawanie moczu około 6-8 tygodnia od zapłodnienia. Kolejnym objawem mogą być nabrzmiałe, wrażliwe, mrowiące piersi, zmiana apetytu, zachcianki, czy też bardziej wyczólony węch.
Bardzo ważnym elementem ciąży jest dieta stosowana przez przyszłą mamę. Często kobiety w "błogosławionym stanie" jedzą za dwóch, co jest poważnym błędem, powinny jeść dla dwojga. Kobieta ciężarna powinna zwracać uwagę przede wszystkim na jakość i różnordność produków jakie spożywa podczas ciąży. Niemniej ważne jest to co kobieta spożywała przed poczęciem maluszka, ponieważ w pierwszych 8 tygodniach ciąży zarodek czerpie składniki odżywcze z rezerw witaminowo-mineralnych matki. Przyszłe matki często najadają się, spożywają zbyt obfite posiłki, daieta podczas ciąży powinna być podobna do tej z przed niej. Matka powinna spożywać 5 małych posiłków dziennie, posiłki te powinny być zrównoważone według piaraminy żywieniowej. Powinno się ograniczyć spożywanie słodyczy- cukrów prostych, soli, która zatrzymuje wodę w organiźmie (wiele kobiet podczas ciąży zatrzymuje jej zbyt wiele, co może spowodować większe tycie), cukry te powinny być zastąpione tymi zawartymi w makaronach i kaszach oraz owocach jako deser. WAZnym elementem diety przyszłej mamy powinny stać się ryby, które są cennym źródłem bialka oraz tłuszczów Omega-3. Powinno się unikać pasztetów, serów pleśniowych, wątróbki, jajek na miękko w tym także jajecznicy i sachonych, jajek w proszku. Kobieta powinna spożywać więcej produków bogatych w winatminy zwłaszcza warzywa zielone. Należy pamiętać, że podczas ciąży kategorycznie zabrania się spożywania alkoholu, narkotyków, tytoniu, czy innych użwywek, które mogą poważnie zaszkodzi poczętemu dziecku.
Ciąża to okres 9 miesięcy podzielnych na 3 trymestry po trzy miesiace w każdym, czyli około 40 tygodni. Ciąża rozpoczyna się od zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik zawierający materiał genetyczny ojca. Z każdym kolejnym dniem od zapłodnienia twoje dziecko będzie rosło i nabierało siły by za okres 9 miesięcy przyjść na świat. Zanim jednak do tego dojdzie w twoim organiźmie zajdzie wiele zmian.
Już od momentu zapłodnienia zdefiniowana jest płeć dziecka, kolr oczu, czy włosów, a nawet kształ nosa czy wielkość stopy. Z zapłodnionego jaja matki powstaje początkow zygodta, która składa się z 2 a potem z 4 komórek, po pięciu dniach lczba ta wzrasta do kilkuset, zygodta przekształca sie w blastocystę, która swym wyglądem przypomina kulke wypełnioną w środku płynem. Powstały twór musi odbyć drogę jajowodem do macicy, gdzie po czasie około 7 dni nadtrawia jej ścianę i zagnieżdża się. Gdy zarodek się zagnieżdża zaczyna pobierać substancje odżywcze oraz tlen od swojej matki. Dziecko w tym okresie mierzy około 1mm długości. Już niebawem z trzech listków zarodkowych rozwiną się wszystkie części cała maluszka: z jednego powstanie układ nerwowy i skóra, z drugiego układ pokarmowy a z ostatniego szkielet, mięśnie i układ krwionośny. W tym czasie w organiźmie kobiety wzrasta poziom hormonu progesteronu- kobieta może czuć się podobnie jak przed okresem. 5 tydzień ciąży to dobry czas na zrobienie testu ciążowego , w tym czasie powinno się zacząć przyjmować kwas foliowy. Dzieko ma już wielkość 2 mm, zaczyna tworzyć się pępowina. W następnym tygodniu zamyka się cewka nerwowa twojego dziecka, tworzą się osłonki mielinowe nerwów, zalążki nerek czy wątroby, serce twojego dziecka zaczyna bić, pojawiają się zawiązki kończyn oraz nosa, dziecko ma około 4 mm, kobieta może być senna i mieć mdłości oraz brak apeteu lub odwrotnie wzmorzony apetyt należy jednak pamiętać o zrównoważonej zdrowej diecie. W 7 tygodniu życia twojego dziecka tworzą się gruczoły płciowe, kształtuje się twarz, uszy oraz drogi oddechowe, zarodek ma około 8mm długości. W 8 tygodniu tworzą się organy wewnętrzne, rozwijają się jelita , stópki są już wpełni ukształtowane można wyróżnić pieć paluszków, dłonie ukształtowały się we wcześniejszym tygodniu. Długość dziecka to około 1,5 cm. Od momentu 9 tygodnia dziecko nazywane jest już płodem , pojawiają się powieki na oczach dziecka, nadla rozwijają się narządy wewnętrzne wątroba, pęcherzyk żółciowy, nadnercza oraz śledziona, u malenkich chłopców pojawiają się jądra. W 10 tygodniu ciąży rozwijają się uszy zewnętrzne, palce połączone wcześniej błoną są już rozdzielone, u dziewczynek tworzą się jajniki, zaczynają sie kształtować zawiązki zębów.Długość dziecka to około 3 cm. W 11 tygodniu płód ma okło 6 cm długości, zmianomu ulega twarz dziecka, wytwarza się podbródek. 12 tydzień to czas rozwoju narządów płciowych zewnętrznych, pojawiają się paznokcie, dziecko otwiera już buzię. W 13 tygodniu wAtroba dziecka zaczyna produkować zółć, uszy i oczy dziecka wędrują na swoje miejsce, długość płodu to około 8 cm. Jest to koniec pierwszego trymestru ciąży. Od następnego tygodnia twoje dziecko bedzie usprawniało swoje ruchy, w Drugim trymestrze ruchy dziecka są już bardzo wyczuwalne, dziecko zamkniete jest w worku owodniowy, w którym panują podobne warunki jak w próżni.
W trzecim trymestrze dziecko nabiera siły, rośnie w dość dużym tempie, by w ostatnim miesiącu tego okresu przyjść na świat.Ciąża kończy się porodem- przyjściem dziecka na świat.
Ciąża jest okresem, w którym w macicy kobiety rozwija się nowe życie powstałe w wniku połączenia materiału genetycznego kobiety i mężczyzny (plemnika i komórki jajowej). Dla większości przyszłych rodziców jest to najpiękniejszy moment w życiu.
Pierwszymi objawami ciąży jest zanik miesiączki, jednak nie zawsze może to być spowodowane ciąża. Jeśli jednak podejrzewasz ciąże należy wykonać test ciążowy, który polega na wykryciu w moczu hormownu hCG- gonadotropiny kosmówkowej, hormon ten pojawia się w krwi kobiety a także w moczu, od momentu zagnieżdżenia się zapłodniwonej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy przyszłej matki. Dlatego też badanie krwi również może potwierdzić ciążę. Hormon ten jest wykrywalny przez test ciążowy między 10 a 20 dniem od zapłodnienia. Do kolejnych nieco późniejszych objawów ciąży należa: poranne mdłości, które pojawiają się mięzy 2-8 tygodniu od zapłodnienia. Kobieta także narzeka na częstsze oddawanie moczu około 6-8 tygodnia od zapłodnienia. Kolejnym objawem mogą być nabrzmiałe, wrażliwe, mrowiące piersi, zmiana apetytu, zachcianki, czy też bardziej wyczólony węch.
Bardzo ważnym elementem ciąży jest dieta stosowana przez przyszłą mamę. Często kobiety w "błogosławionym stanie" jedzą za dwóch, co jest poważnym błędem, powinny jeść dla dwojga. Kobieta ciężarna powinna zwracać uwagę przede wszystkim na jakość i różnordność produków jakie spożywa podczas ciąży. Niemniej ważne jest to co kobieta spożywała przed poczęciem maluszka, ponieważ w pierwszych 8 tygodniach ciąży zarodek czerpie składniki odżywcze z rezerw witaminowo-mineralnych matki. Przyszłe matki często najadają się, spożywają zbyt obfite posiłki, daieta podczas ciąży powinna być podobna do tej z przed niej. Matka powinna spożywać 5 małych posiłków dziennie, posiłki te powinny być zrównoważone według piaraminy żywieniowej. Powinno się ograniczyć spożywanie słodyczy- cukrów prostych, soli, która zatrzymuje wodę w organiźmie (wiele kobiet podczas ciąży zatrzymuje jej zbyt wiele, co może spowodować większe tycie), cukry te powinny być zastąpione tymi zawartymi w makaronach i kaszach oraz owocach jako deser. WAZnym elementem diety przyszłej mamy powinny stać się ryby, które są cennym źródłem bialka oraz tłuszczów Omega-3. Powinno się unikać pasztetów, serów pleśniowych, wątróbki, jajek na miękko w tym także jajecznicy i sachonych, jajek w proszku. Kobieta powinna spożywać więcej produków bogatych w winatminy zwłaszcza warzywa zielone. Należy pamiętać, że podczas ciąży kategorycznie zabrania się spożywania alkoholu, narkotyków, tytoniu, czy innych użwywek, które mogą poważnie zaszkodzi poczętemu dziecku.
Ciąża to okres 9 miesięcy podzielnych na 3 trymestry po trzy miesiace w każdym, czyli około 40 tygodni. Ciąża rozpoczyna się od zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik zawierający materiał genetyczny ojca. Z każdym kolejnym dniem od zapłodnienia twoje dziecko będzie rosło i nabierało siły by za okres 9 miesięcy przyjść na świat. Zanim jednak do tego dojdzie w twoim organiźmie zajdzie wiele zmian.
Już od momentu zapłodnienia zdefiniowana jest płeć dziecka, kolr oczu, czy włosów, a nawet kształ nosa czy wielkość stopy. Z zapłodnionego jaja matki powstaje początkow zygodta, która składa się z 2 a potem z 4 komórek, po pięciu dniach lczba ta wzrasta do kilkuset, zygodta przekształca sie w blastocystę, która swym wyglądem przypomina kulke wypełnioną w środku płynem. Powstały twór musi odbyć drogę jajowodem do macicy, gdzie po czasie około 7 dni nadtrawia jej ścianę i zagnieżdża się. Gdy zarodek się zagnieżdża zaczyna pobierać substancje odżywcze oraz tlen od swojej matki. Dziecko w tym okresie mierzy około 1mm długości. Już niebawem z trzech listków zarodkowych rozwiną się wszystkie części cała maluszka: z jednego powstanie układ nerwowy i skóra, z drugiego układ pokarmowy a z ostatniego szkielet, mięśnie i układ krwionośny. W tym czasie w organiźmie kobiety wzrasta poziom hormonu progesteronu- kobieta może czuć się podobnie jak przed okresem. 5 tydzień ciąży to dobry czas na zrobienie testu ciążowego , w tym czasie powinno się zacząć przyjmować kwas foliowy. Dzieko ma już wielkość 2 mm, zaczyna tworzyć się pępowina. W następnym tygodniu zamyka się cewka nerwowa twojego dziecka, tworzą się osłonki mielinowe nerwów, zalążki nerek czy wątroby, serce twojego dziecka zaczyna bić, pojawiają się zawiązki kończyn oraz nosa, dziecko ma około 4 mm, kobieta może być senna i mieć mdłości oraz brak apeteu lub odwrotnie wzmorzony apetyt należy jednak pamiętać o zrównoważonej zdrowej diecie. W 7 tygodniu życia twojego dziecka tworzą się gruczoły płciowe, kształtuje się twarz, uszy oraz drogi oddechowe, zarodek ma około 8mm długości. W 8 tygodniu tworzą się organy wewnętrzne, rozwijają się jelita , stópki są już wpełni ukształtowane można wyróżnić pieć paluszków, dłonie ukształtowały się we wcześniejszym tygodniu. Długość dziecka to około 1,5 cm. Od momentu 9 tygodnia dziecko nazywane jest już płodem , pojawiają się powieki na oczach dziecka, nadla rozwijają się narządy wewnętrzne wątroba, pęcherzyk żółciowy, nadnercza oraz śledziona, u malenkich chłopców pojawiają się jądra. W 10 tygodniu ciąży rozwijają się uszy zewnętrzne, palce połączone wcześniej błoną są już rozdzielone, u dziewczynek tworzą się jajniki, zaczynają sie kształtować zawiązki zębów.Długość dziecka to około 3 cm. W 11 tygodniu płód ma okło 6 cm długości, zmianomu ulega twarz dziecka, wytwarza się podbródek. 12 tydzień to czas rozwoju narządów płciowych zewnętrznych, pojawiają się paznokcie, dziecko otwiera już buzię. W 13 tygodniu wAtroba dziecka zaczyna produkować zółć, uszy i oczy dziecka wędrują na swoje miejsce, długość płodu to około 8 cm. Jest to koniec pierwszego trymestru ciąży. Od następnego tygodnia twoje dziecko bedzie usprawniało swoje ruchy, w Drugim trymestrze ruchy dziecka są już bardzo wyczuwalne, dziecko zamkniete jest w worku owodniowy, w którym panują podobne warunki jak w próżni.
W trzecim trymestrze dziecko nabiera siły, rośnie w dość dużym tempie, by w ostatnim miesiącu tego okresu przyjść na świat.Ciąża kończy się porodem- przyjściem dziecka na świat.
wtorek, 31 maja 2011
Dieta w ciąży
Co zatem jeść, aby zachować umiar, zdrowie oraz dobry wygląd i samopoczucie?
Przede wszystkim, zamiast na ilość zwracaj uwagę na różnorodność oraz jakość spożywanych produktów, staraj się jeść dla dwóch, a nie za dwoje.
Z produktów zbożowych wybieraj te z grubego przemiału - pieczywo ciemne lub z ziarnami oraz grube kasze (są bogate w witaminy B1, PP, w żelazo oraz błonnik). Pamiętaj, by wybierać pieczywo jak najmniej przetworzone, w którego składzie nie znajdziesz konserwantów, czy polepszaczy.
Codziennie spożywaj świeże warzywa i owoce. Jeżeli chodzi o warzywa, powinnaś spożyć ok. 1 kg warzyw dziennie: surowych, gotowanych, pieczonych. Praktycznie do każdego dania powinnaś dodać jakieś warzywo. Pamiętaj, by były to warzywa urozmaicone. Dzięki temu dostarczysz organizmowi swojemu i swojego dziecka wielu cennych witamin: C, A, E, beta karotenu i flawonoidów, a także kwasu foliowego, mikroelementów i błonnika.
Pamiętaj o dodatku tłuszczu roślinnego do sałatek i surówek. Jest on niezbędny, ponieważ umożliwia wchłanianie witamin tłuszczorozpuszczalnych (A, D, E i K). Tłuszcz zwierzęcy staraj się zastępować olejami roślinnymi. Jednak do smarowania pieczywa używaj wyłącznie masła (margaryny mogą zawierać w swym składzie szkodliwe kwasy trans, które z krwi przedostają się do płodu).
Nie zapominaj o roślinach strączkowych, są bardzo dobrym źródłem białka, a ponadto są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz żelazo. Jednak ze względu na swoje silne właściwości wiatropędne powinnaś spożywać ich mniej niż innych warzyw.
Owoce charakteryzują się dużą zawartością wody, ponad to są bogatym źródłem witaminy C (głównie owoce jagodowe - porzeczki, truskawki) i beta karotenu (morele, mango, mandarynki) oraz błonnika. Większość owoców jest niskokaloryczna, wyjątek stanowią banany (idealne źródło magnezu i cynku), orzechy (bogate w tłuszcz, białko i wiele cennych minerałów) oraz owoce suszone, które ze względu na ubytek wody stanowią skoncentrowane źródło energii.
Nie zapominaj o produktach mlecznych, które są najlepszym źródłem wapnia - mleko, jogurt, kefir, maślanka lub sery białe i żółte powinny znaleźć się w Twojej codziennej diecie. Nie musisz się obawiać, że codzienne spożywanie produktów mlecznych spowoduje rozwój alergii u Twojego dziecka. Według obecnego stanu wiedzy spożywanie mleka i jego przetworów w okresie ciąży nie ma wpływu na rozwój choroby alergicznej. Inaczej ma się sprawa kobiet, które mają już zdiagnozowaną alergię na białko mleka krowiego. W takim wypadku mleko powinno być wyeliminowane z diety, a wapń powinien być suplementowany. Oczywiście pod kontrolą lekarza.
Staraj się zamieniać czerwone mięso na ryby morskie (makrela, śledź, łosoś), które są bogatym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Mięso czerwone, jest natomiast źródłem najlepiej wchłanianego przez organizm żelaza.
Staraj się też unikać wędzonych wędlin i mięs, ponieważ udowodniono ich wpływ na rozwój chorób nowotworowych układu pokarmowego.
Unikaj słodyczy i alkoholu, które nie dostarczają żadnych wartości odżywczych. Pamiętaj, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może zaszkodzić Twojemu dziecku.
Pamiętaj także o aktywności fizycznej. Ciąża nie zwalnia nas z codziennej porcji ruchu na świeżym powietrzu!
Przede wszystkim, zamiast na ilość zwracaj uwagę na różnorodność oraz jakość spożywanych produktów, staraj się jeść dla dwóch, a nie za dwoje.
Z produktów zbożowych wybieraj te z grubego przemiału - pieczywo ciemne lub z ziarnami oraz grube kasze (są bogate w witaminy B1, PP, w żelazo oraz błonnik). Pamiętaj, by wybierać pieczywo jak najmniej przetworzone, w którego składzie nie znajdziesz konserwantów, czy polepszaczy.
Codziennie spożywaj świeże warzywa i owoce. Jeżeli chodzi o warzywa, powinnaś spożyć ok. 1 kg warzyw dziennie: surowych, gotowanych, pieczonych. Praktycznie do każdego dania powinnaś dodać jakieś warzywo. Pamiętaj, by były to warzywa urozmaicone. Dzięki temu dostarczysz organizmowi swojemu i swojego dziecka wielu cennych witamin: C, A, E, beta karotenu i flawonoidów, a także kwasu foliowego, mikroelementów i błonnika.
Pamiętaj o dodatku tłuszczu roślinnego do sałatek i surówek. Jest on niezbędny, ponieważ umożliwia wchłanianie witamin tłuszczorozpuszczalnych (A, D, E i K). Tłuszcz zwierzęcy staraj się zastępować olejami roślinnymi. Jednak do smarowania pieczywa używaj wyłącznie masła (margaryny mogą zawierać w swym składzie szkodliwe kwasy trans, które z krwi przedostają się do płodu).
Nie zapominaj o roślinach strączkowych, są bardzo dobrym źródłem białka, a ponadto są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz żelazo. Jednak ze względu na swoje silne właściwości wiatropędne powinnaś spożywać ich mniej niż innych warzyw.
Owoce charakteryzują się dużą zawartością wody, ponad to są bogatym źródłem witaminy C (głównie owoce jagodowe - porzeczki, truskawki) i beta karotenu (morele, mango, mandarynki) oraz błonnika. Większość owoców jest niskokaloryczna, wyjątek stanowią banany (idealne źródło magnezu i cynku), orzechy (bogate w tłuszcz, białko i wiele cennych minerałów) oraz owoce suszone, które ze względu na ubytek wody stanowią skoncentrowane źródło energii.
Nie zapominaj o produktach mlecznych, które są najlepszym źródłem wapnia - mleko, jogurt, kefir, maślanka lub sery białe i żółte powinny znaleźć się w Twojej codziennej diecie. Nie musisz się obawiać, że codzienne spożywanie produktów mlecznych spowoduje rozwój alergii u Twojego dziecka. Według obecnego stanu wiedzy spożywanie mleka i jego przetworów w okresie ciąży nie ma wpływu na rozwój choroby alergicznej. Inaczej ma się sprawa kobiet, które mają już zdiagnozowaną alergię na białko mleka krowiego. W takim wypadku mleko powinno być wyeliminowane z diety, a wapń powinien być suplementowany. Oczywiście pod kontrolą lekarza.
Staraj się zamieniać czerwone mięso na ryby morskie (makrela, śledź, łosoś), które są bogatym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Mięso czerwone, jest natomiast źródłem najlepiej wchłanianego przez organizm żelaza.
Staraj się też unikać wędzonych wędlin i mięs, ponieważ udowodniono ich wpływ na rozwój chorób nowotworowych układu pokarmowego.
Unikaj słodyczy i alkoholu, które nie dostarczają żadnych wartości odżywczych. Pamiętaj, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może zaszkodzić Twojemu dziecku.
Pamiętaj także o aktywności fizycznej. Ciąża nie zwalnia nas z codziennej porcji ruchu na świeżym powietrzu!
Justyna Marszałkowska dietetyk medyczny Centrum Dietetyczne ProLinea www.e-prolinea.pl
ciąża- trzy trymestry
Każdy z trzech trymestrów ciąży jest inny. Podczas pierwszego trymestru formują się główne narządy dziecka. W czasie drugiego trymestru dziecko rozwija się i doskonali swoje ruchy, które są już wyraźnie odczuwane przez ciężarną matkę. Trzeci trymestr to oktres, w którym dziecko rośnie i przygotowuje się do narodzin.
Po okresie około 5 tygodni od poczęcia wytwarza sie zgrubienie zwane smugą pierwotną, która bedzie główną osią ciała dziecka, to właśnie wzdłóż niej rozwinie się kręgosłup.
W czasie 6 tygodnia ciąży pojawiają się zalązki układu nerwowego, a także rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych. Pojawiają się także zalążki mózgu i oczu.
Około 7 tygodnia ciąży pojawiają się zalążki wszystkich mięśni i kręgów, wypustki kończyn, powstaje zawiązek serca i naczyń krwionośnych. Serce zaczyna pompować krew, a ciało zarodka jest odżwyiane poprzez łożysko, które dostacza mu substancji odżywczych od matki. Pod koniec tego tygodnia można zauważyć także zalążki tarczycy, pęcheżyka żłóciowego i śledziony, wyróżniamy także wątrobę i nerki. Kształtuje się także klatka piersiowa z zalążkiem płuc.
W 8 tygodniu ciąży serce już pracuje, rozwija się ucho środkowe, w bardzo szybkim tempie rozwija się mózg przez co głowa zarodka jest nieproporcionalnie duża, zarysowuje się kształty szyji a także nozdrza i usta. Zarodek zaczyna wykonywać pierwsze ruchy, niewyczuwalne jeszcze dla matki.
W 9 tygodniu dziecko osiąga długość 2 cm, ukształtowana zostaje soczewka oka, dziecko zaczyna reagować na dotyk, grzbiet zaczyna się prostować, ogon zanika, nadal kształtują sie mięśnie, żuchwa, szczęka, żebra i kręgi kostnieją oraz zarasta podniebienie.
10 tydzień ciąży jest pierwszym tygodniem ostatniego miesiąca pierwszego trymestru, w którym uformowane będą już wszystkie główne narządy dziecka. Oczy dziecka zaczynają się przesuwać z bocznych częsci jego głowy do przodu, twarz dziecka zaczyna upodabniać się do twarzy człowieka. Szkielet w tym okresie intensywnie kostnieje, kończyny rosną w bardzo szybkim tempie. Żołądek znajduje już się na swoim miejscu, pojawiają się mięśnie przełyku, żołądka i jelit. Duże naczynia krwionośne są już ukształtowane.
W 12 tygodniu ciąży serce jest już całkowicie ukształtowane, pompuje krew nie tylko do ciała dziecka , ale również dwiemia tętnicami pępowinowymi, które tworzą odzielny narząd.
13 tydzień jest ostatnim tygodniem pierwszego trymestru ciąży. Nadal duża głowa, w stosunku do innych części ciała , zaczyna być ruchoma. Ciało dziecka prostuje się , zanikowi ulegają błony między palcami dziecka, pojawiają się paznokcie. Dziecko otoczone jest płynem owodniowym. pod koniec pierwszego trymestru dziecko waży 30 g i ma około 7,5 cm długości.
Drugi trymestr to okres, w którym dziecko będzie doskolaniło swoje możliwości ruchowe, które bedą już wyczuwalne. Na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca pojawią się połączenia między nadządami wewnętrznymi. dziecko porusza kończynami, zaciska piąstki na twarzy pojawiają sie grymasy, porusza głową , oczy zarośniete są powiekami, mimo wszystko poruszają się podobnie jak usta które zamykają się juz i otwierają.
W 4 miesiącu ciąży dziecko, które ma juz dość silne serce przepompowuje dziennie 30 litrów krwi, skurcze serca są już regularne, bije dwa razy szybciej niz serce matki. Na paluszkach maluszka pojawiają się poduszeczki dotykowe i bruzdy i fałdy odpowiadające za odciski palców. płuca są jeszce nieczynne i zapadnięte, nie ma w nich jeszce pęcherzyków płucnych, płuca bedą w pełni sprawne dopiero po narodzinach.
W 5 miesiącu życia płodu narządy są juz wpełni ukształtowane, jednak niezdolne do przeżycia nie ma jeszcze
regulacji temperatury ciała. W tym okresie rozpoczyna się wymiana zurzytych komórek na nowe, są to komórki, przede wszystkim , skóry. gruczoły łojowe wytwarzają maż płodową ochraniającą dziecko. W tym okresie dziecko osiąga długość 19 cm. Pojawiają się włosy oraz brwi, szkielet składa się w większości z tkanki kostnej. Ruchy dziecka są juz bardzo widoczne i wyraźne, matka wyczuwa każdy obrót, czy kopnięcie. w worku owodniowym istnieją powodne warunki jak w stanie nieważkości. Dziecko może mieć czkawkę, także mogącą dać się wyczuć przez matkę poprzez ruchy jamy brzusznej w okresie co 2-4 s. Dziecko może być bardzo aktywne, lub też zapadać w dżemkę.
W 6 miesiącu ciąży dziecko bardzo szybko rośnie, jego wymiary to okolo 25-30 cm długości i około 700 g, proporcje jego ciała przypominają ciało dziecka po narodzinach. Narządy wewnętrzne przyjmują swoje ostatneczne miejsce, powieki oczu otwierają się . Wytwarzają się 33 kręgi,150 stawów i 1000 wiązadeł, które go podtrzymują.
7 miesiąc ciąży rozpoczyna trzeci trymestr, w którym jest najwieksze prawdopodobieństwo przeżycia dziecka. Płód w 7 miesiącu ma około 30 cm w pozycji siedzącej i około 900- 1350g. dziecko w tym okresie może ssać kciuk. W tym okresie następuje silny rozwój mózgu pojawiają się bruzdy na korze mózgu.
W 8 miesiącu dziecko waży około 1800- 2000g i ma okolo 33 cm długości. Pojawia się podściółka tłuszczowa, która wygładza skórę dziecka i odpowiada za utrzymanie temperatury.
9 miesiąc ciąży to ostatni okres ciąży , dziecko wówczas waży około 2,7- 3,6 , a jego dlugość to 48-51cm.
W tym czasie dziecko przygotowuje się do porodu, odwraca się główką do dołu, dziecko nabiera odporności poprzez przejęcie przeciwciał od matki. W okresie 10-14 dni przed porodem macica obniza się pojawiają się skurcze. 9 miesiąc ciąży kończy się porodem.
Po okresie około 5 tygodni od poczęcia wytwarza sie zgrubienie zwane smugą pierwotną, która bedzie główną osią ciała dziecka, to właśnie wzdłóż niej rozwinie się kręgosłup.
W czasie 6 tygodnia ciąży pojawiają się zalązki układu nerwowego, a także rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych. Pojawiają się także zalążki mózgu i oczu.
Około 7 tygodnia ciąży pojawiają się zalążki wszystkich mięśni i kręgów, wypustki kończyn, powstaje zawiązek serca i naczyń krwionośnych. Serce zaczyna pompować krew, a ciało zarodka jest odżwyiane poprzez łożysko, które dostacza mu substancji odżywczych od matki. Pod koniec tego tygodnia można zauważyć także zalążki tarczycy, pęcheżyka żłóciowego i śledziony, wyróżniamy także wątrobę i nerki. Kształtuje się także klatka piersiowa z zalążkiem płuc.
W 8 tygodniu ciąży serce już pracuje, rozwija się ucho środkowe, w bardzo szybkim tempie rozwija się mózg przez co głowa zarodka jest nieproporcionalnie duża, zarysowuje się kształty szyji a także nozdrza i usta. Zarodek zaczyna wykonywać pierwsze ruchy, niewyczuwalne jeszcze dla matki.
W 9 tygodniu dziecko osiąga długość 2 cm, ukształtowana zostaje soczewka oka, dziecko zaczyna reagować na dotyk, grzbiet zaczyna się prostować, ogon zanika, nadal kształtują sie mięśnie, żuchwa, szczęka, żebra i kręgi kostnieją oraz zarasta podniebienie.
10 tydzień ciąży jest pierwszym tygodniem ostatniego miesiąca pierwszego trymestru, w którym uformowane będą już wszystkie główne narządy dziecka. Oczy dziecka zaczynają się przesuwać z bocznych częsci jego głowy do przodu, twarz dziecka zaczyna upodabniać się do twarzy człowieka. Szkielet w tym okresie intensywnie kostnieje, kończyny rosną w bardzo szybkim tempie. Żołądek znajduje już się na swoim miejscu, pojawiają się mięśnie przełyku, żołądka i jelit. Duże naczynia krwionośne są już ukształtowane.
W 12 tygodniu ciąży serce jest już całkowicie ukształtowane, pompuje krew nie tylko do ciała dziecka , ale również dwiemia tętnicami pępowinowymi, które tworzą odzielny narząd.
13 tydzień jest ostatnim tygodniem pierwszego trymestru ciąży. Nadal duża głowa, w stosunku do innych części ciała , zaczyna być ruchoma. Ciało dziecka prostuje się , zanikowi ulegają błony między palcami dziecka, pojawiają się paznokcie. Dziecko otoczone jest płynem owodniowym. pod koniec pierwszego trymestru dziecko waży 30 g i ma około 7,5 cm długości.
Drugi trymestr to okres, w którym dziecko będzie doskolaniło swoje możliwości ruchowe, które bedą już wyczuwalne. Na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca pojawią się połączenia między nadządami wewnętrznymi. dziecko porusza kończynami, zaciska piąstki na twarzy pojawiają sie grymasy, porusza głową , oczy zarośniete są powiekami, mimo wszystko poruszają się podobnie jak usta które zamykają się juz i otwierają.
W 4 miesiącu ciąży dziecko, które ma juz dość silne serce przepompowuje dziennie 30 litrów krwi, skurcze serca są już regularne, bije dwa razy szybciej niz serce matki. Na paluszkach maluszka pojawiają się poduszeczki dotykowe i bruzdy i fałdy odpowiadające za odciski palców. płuca są jeszce nieczynne i zapadnięte, nie ma w nich jeszce pęcherzyków płucnych, płuca bedą w pełni sprawne dopiero po narodzinach.
W 5 miesiącu życia płodu narządy są juz wpełni ukształtowane, jednak niezdolne do przeżycia nie ma jeszcze
regulacji temperatury ciała. W tym okresie rozpoczyna się wymiana zurzytych komórek na nowe, są to komórki, przede wszystkim , skóry. gruczoły łojowe wytwarzają maż płodową ochraniającą dziecko. W tym okresie dziecko osiąga długość 19 cm. Pojawiają się włosy oraz brwi, szkielet składa się w większości z tkanki kostnej. Ruchy dziecka są juz bardzo widoczne i wyraźne, matka wyczuwa każdy obrót, czy kopnięcie. w worku owodniowym istnieją powodne warunki jak w stanie nieważkości. Dziecko może mieć czkawkę, także mogącą dać się wyczuć przez matkę poprzez ruchy jamy brzusznej w okresie co 2-4 s. Dziecko może być bardzo aktywne, lub też zapadać w dżemkę.
W 6 miesiącu ciąży dziecko bardzo szybko rośnie, jego wymiary to okolo 25-30 cm długości i około 700 g, proporcje jego ciała przypominają ciało dziecka po narodzinach. Narządy wewnętrzne przyjmują swoje ostatneczne miejsce, powieki oczu otwierają się . Wytwarzają się 33 kręgi,150 stawów i 1000 wiązadeł, które go podtrzymują.
7 miesiąc ciąży rozpoczyna trzeci trymestr, w którym jest najwieksze prawdopodobieństwo przeżycia dziecka. Płód w 7 miesiącu ma około 30 cm w pozycji siedzącej i około 900- 1350g. dziecko w tym okresie może ssać kciuk. W tym okresie następuje silny rozwój mózgu pojawiają się bruzdy na korze mózgu.
W 8 miesiącu dziecko waży około 1800- 2000g i ma okolo 33 cm długości. Pojawia się podściółka tłuszczowa, która wygładza skórę dziecka i odpowiada za utrzymanie temperatury.
9 miesiąc ciąży to ostatni okres ciąży , dziecko wówczas waży około 2,7- 3,6 , a jego dlugość to 48-51cm.
W tym czasie dziecko przygotowuje się do porodu, odwraca się główką do dołu, dziecko nabiera odporności poprzez przejęcie przeciwciał od matki. W okresie 10-14 dni przed porodem macica obniza się pojawiają się skurcze. 9 miesiąc ciąży kończy się porodem.
Wszystko o ciąży
Ciąża jest to okres około 40 tygodni, w którym w macicy kobiety tworzy się nowe życie. Czas trwania ciąży to 9 miesięcy, które dzielimy na trzy trymestry, każdy trymestr składa się z trzech miesięcy.
Poczęcie jest momentem, w którym rozpoczyna się wielki cud powstania nowej istoty- człowieka. Podczas aktu poczęcia materiał genetyczny mężczyzny, umieszczony w główce najsliniejszego plamnika, przedostaje się do wnetrza komórki jajowej, gdzie znajduje się materiał genetyczny kobiety. Gdy plemnik rozpuści osłonkę komórki jajowej za pomocą specjalnego enzymu zwanego - hialuronidazą, dostanie się do środka komórki jajowej, dochodzi do zapłodnienia.
Po około 12 godzinach od momentu zapłodnienia, materiał genetyczny ojca i matki miesza się ze sobą. Wszystko to prowadzi do powstania koórki zwanej zygotą, w której znajdują sie 23 pary chromosomów, w których każdy z jednej pary chromosom pochodzi od jednego z rodziców. Po 36 godzinach następuje mitoza, podczas której pojedyncza komórka dzieli się na dwie jednakowe komórki. Te następnie, w przeciągu kolejnych kilkunastu godzin, również dzielą się, tworząc tak zwany zarodek, który składa się z czterech komórek. Poprzez proces mitozy, po okresie trzech dni zarodek to 16 lub 32 komórki, a w ciągu następnych 2 dni zarodek składa się z 60 do 70 komórek. Po okresie paru dni liczba komórek jest tak duża, że tworzy okrągłą grudkę zwaną morulą, która swoim wyglądem może przypominać malinę. Wraz z zwiększającą się liczbą komórek, zarodek przesuwa się poprzez jajowód i około 3 dni od momentu poczęcia, dostaje się do macicy. W tym czasie następuje przekształcenie się embrionu w kuleczkę składającą się z komórek i wypełnioną wewnątrz płynem- nosi to nazwę blastocysty lub blastuli. Jama blastocysty powoli powiększa się, część komórek przesuwa się na jeden z biegunów. Te właśnie komórki przekształcą się w płód, pozostałe zaś tworzą błonę, która wraz z wodami płodowymi będzie osłaniała rozwijające się dziecko. Implantacja zarodka, polegająca na nadtrawieniu ściany macicy i zagnieżdzeniu się w niej, odbywa się gdy zarodek składa sie z kilkuset komórek, około 7 a 9 dnia rozwoju zarodka.
Pierwszy trymestr ciąży trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 3 tygodnia.
Drugi trymestr trwa od 14 do 26 tygodnia ciązy.
Trzeci trymestr to okres od 27 do porodu.
Poczęcie jest momentem, w którym rozpoczyna się wielki cud powstania nowej istoty- człowieka. Podczas aktu poczęcia materiał genetyczny mężczyzny, umieszczony w główce najsliniejszego plamnika, przedostaje się do wnetrza komórki jajowej, gdzie znajduje się materiał genetyczny kobiety. Gdy plemnik rozpuści osłonkę komórki jajowej za pomocą specjalnego enzymu zwanego - hialuronidazą, dostanie się do środka komórki jajowej, dochodzi do zapłodnienia.
Po około 12 godzinach od momentu zapłodnienia, materiał genetyczny ojca i matki miesza się ze sobą. Wszystko to prowadzi do powstania koórki zwanej zygotą, w której znajdują sie 23 pary chromosomów, w których każdy z jednej pary chromosom pochodzi od jednego z rodziców. Po 36 godzinach następuje mitoza, podczas której pojedyncza komórka dzieli się na dwie jednakowe komórki. Te następnie, w przeciągu kolejnych kilkunastu godzin, również dzielą się, tworząc tak zwany zarodek, który składa się z czterech komórek. Poprzez proces mitozy, po okresie trzech dni zarodek to 16 lub 32 komórki, a w ciągu następnych 2 dni zarodek składa się z 60 do 70 komórek. Po okresie paru dni liczba komórek jest tak duża, że tworzy okrągłą grudkę zwaną morulą, która swoim wyglądem może przypominać malinę. Wraz z zwiększającą się liczbą komórek, zarodek przesuwa się poprzez jajowód i około 3 dni od momentu poczęcia, dostaje się do macicy. W tym czasie następuje przekształcenie się embrionu w kuleczkę składającą się z komórek i wypełnioną wewnątrz płynem- nosi to nazwę blastocysty lub blastuli. Jama blastocysty powoli powiększa się, część komórek przesuwa się na jeden z biegunów. Te właśnie komórki przekształcą się w płód, pozostałe zaś tworzą błonę, która wraz z wodami płodowymi będzie osłaniała rozwijające się dziecko. Implantacja zarodka, polegająca na nadtrawieniu ściany macicy i zagnieżdzeniu się w niej, odbywa się gdy zarodek składa sie z kilkuset komórek, około 7 a 9 dnia rozwoju zarodka.
Pierwszy trymestr ciąży trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 3 tygodnia.
Drugi trymestr trwa od 14 do 26 tygodnia ciązy.
Trzeci trymestr to okres od 27 do porodu.
Subskrybuj:
Posty (Atom)