środa, 1 czerwca 2011

Ciąża- stan ciała

Ciąża jest stanem, w którym matka przygotowuje się na przyjście maleństwa, jednakże jest to okres równie ważny dla maleńkiej istoty, która rozpoczyna swoje życie w łonie matki.

Ciąża jest okresem, w którym w macicy kobiety rozwija się nowe życie powstałe w wniku połączenia materiału genetycznego kobiety i mężczyzny (plemnika i komórki jajowej). Dla większości przyszłych rodziców jest to najpiękniejszy moment w życiu.
Pierwszymi objawami ciąży jest zanik miesiączki, jednak nie zawsze może to być spowodowane ciąża. Jeśli jednak podejrzewasz ciąże należy wykonać test ciążowy, który polega na wykryciu w moczu hormownu hCG-  gonadotropiny kosmówkowej, hormon ten pojawia się w krwi kobiety a także w moczu, od momentu zagnieżdżenia się zapłodniwonej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy przyszłej matki. Dlatego też badanie krwi również może potwierdzić ciążę. Hormon ten jest wykrywalny przez test ciążowy między 10 a 20 dniem od zapłodnienia. Do kolejnych nieco późniejszych objawów ciąży należa: poranne mdłości, które pojawiają się mięzy 2-8 tygodniu od zapłodnienia. Kobieta także narzeka na częstsze oddawanie moczu około 6-8 tygodnia od zapłodnienia. Kolejnym objawem mogą być nabrzmiałe, wrażliwe, mrowiące piersi, zmiana apetytu, zachcianki, czy też bardziej wyczólony węch.
Bardzo ważnym elementem ciąży jest dieta stosowana przez przyszłą mamę. Często kobiety w "błogosławionym stanie" jedzą za dwóch, co jest poważnym błędem, powinny jeść dla dwojga. Kobieta ciężarna powinna zwracać uwagę przede wszystkim na jakość i różnordność produków jakie spożywa podczas ciąży. Niemniej ważne jest to co kobieta spożywała przed poczęciem maluszka, ponieważ w pierwszych 8 tygodniach ciąży zarodek czerpie składniki odżywcze z rezerw witaminowo-mineralnych matki. Przyszłe matki często najadają się, spożywają zbyt obfite posiłki, daieta podczas ciąży powinna być podobna do tej z przed niej. Matka powinna spożywać 5 małych posiłków dziennie, posiłki te powinny być zrównoważone według piaraminy żywieniowej. Powinno się ograniczyć spożywanie słodyczy- cukrów prostych, soli, która zatrzymuje wodę w organiźmie (wiele kobiet podczas ciąży zatrzymuje jej zbyt wiele, co może spowodować większe tycie), cukry te powinny być zastąpione tymi zawartymi w makaronach i kaszach oraz owocach jako deser. WAZnym elementem diety przyszłej mamy powinny stać się ryby, które są cennym źródłem bialka oraz tłuszczów Omega-3. Powinno się unikać pasztetów, serów pleśniowych, wątróbki, jajek na miękko w tym także jajecznicy i sachonych, jajek w proszku. Kobieta powinna spożywać więcej produków bogatych w winatminy  zwłaszcza warzywa zielone. Należy pamiętać, że podczas ciąży kategorycznie zabrania się spożywania alkoholu, narkotyków, tytoniu, czy innych użwywek, które mogą poważnie zaszkodzi poczętemu dziecku.
Ciąża to okres 9 miesięcy podzielnych na 3 trymestry po trzy miesiace w każdym, czyli około 40 tygodni. Ciąża rozpoczyna się od zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik zawierający materiał genetyczny ojca. Z każdym kolejnym dniem od zapłodnienia twoje dziecko będzie rosło i nabierało siły by za okres 9 miesięcy przyjść na świat. Zanim jednak do tego dojdzie w twoim organiźmie zajdzie wiele zmian.
Już od momentu zapłodnienia zdefiniowana jest płeć dziecka, kolr oczu, czy włosów, a nawet kształ nosa czy wielkość stopy. Z zapłodnionego jaja matki powstaje początkow zygodta, która składa się z 2 a potem z 4 komórek, po pięciu dniach lczba ta wzrasta do kilkuset, zygodta przekształca sie w blastocystę, która swym wyglądem przypomina kulke wypełnioną w środku płynem. Powstały twór musi odbyć drogę jajowodem do macicy, gdzie po  czasie około 7 dni  nadtrawia jej ścianę i zagnieżdża się. Gdy zarodek się zagnieżdża zaczyna pobierać substancje odżywcze oraz tlen od swojej matki. Dziecko w tym okresie mierzy około 1mm długości. Już niebawem z trzech listków zarodkowych rozwiną się wszystkie części cała maluszka: z jednego powstanie układ nerwowy i skóra, z drugiego układ pokarmowy a z ostatniego szkielet, mięśnie i układ krwionośny. W tym czasie w organiźmie kobiety wzrasta poziom hormonu progesteronu- kobieta może czuć się podobnie jak przed okresem. 5 tydzień ciąży to dobry czas na zrobienie testu ciążowego , w tym czasie powinno się zacząć przyjmować kwas foliowy. Dzieko ma już wielkość 2 mm, zaczyna tworzyć się pępowina. W następnym tygodniu zamyka się cewka nerwowa twojego dziecka, tworzą się osłonki mielinowe nerwów, zalążki nerek czy wątroby, serce twojego dziecka zaczyna bić, pojawiają się zawiązki kończyn oraz nosa, dziecko ma około 4 mm, kobieta może być senna i mieć mdłości oraz brak apeteu lub odwrotnie wzmorzony apetyt należy jednak pamiętać o zrównoważonej zdrowej diecie. W 7 tygodniu życia twojego dziecka tworzą się gruczoły płciowe, kształtuje się twarz, uszy oraz drogi oddechowe, zarodek ma około 8mm długości. W 8 tygodniu tworzą się organy wewnętrzne, rozwijają się jelita , stópki są już wpełni ukształtowane można wyróżnić pieć paluszków, dłonie ukształtowały się we wcześniejszym tygodniu. Długość dziecka to około 1,5 cm. Od momentu 9 tygodnia dziecko nazywane jest już płodem , pojawiają się powieki na oczach dziecka, nadla rozwijają się narządy wewnętrzne wątroba, pęcherzyk żółciowy, nadnercza oraz śledziona, u malenkich chłopców pojawiają się jądra. W 10 tygodniu ciąży rozwijają się uszy zewnętrzne, palce połączone wcześniej błoną są już rozdzielone, u dziewczynek tworzą się jajniki, zaczynają sie kształtować zawiązki zębów.Długość dziecka to około 3 cm. W 11 tygodniu płód ma okło 6 cm długości, zmianomu ulega twarz dziecka, wytwarza się podbródek. 12 tydzień to czas rozwoju narządów płciowych zewnętrznych, pojawiają się paznokcie, dziecko otwiera już buzię. W 13 tygodniu wAtroba dziecka zaczyna produkować zółć, uszy i oczy dziecka wędrują na swoje miejsce, długość płodu to około 8 cm. Jest to koniec pierwszego trymestru ciąży. Od następnego tygodnia twoje dziecko bedzie usprawniało swoje ruchy, w Drugim trymestrze ruchy dziecka są już bardzo wyczuwalne, dziecko zamkniete jest w worku owodniowy, w którym panują podobne warunki jak w próżni.
W trzecim trymestrze dziecko nabiera siły, rośnie w dość dużym tempie, by w ostatnim miesiącu tego okresu przyjść na świat.Ciąża kończy się porodem- przyjściem dziecka na świat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz