wtorek, 31 maja 2011

ciąża- trzy trymestry

Każdy z trzech trymestrów ciąży jest inny. Podczas pierwszego trymestru formują się główne narządy dziecka. W czasie drugiego trymestru dziecko rozwija się i doskonali swoje ruchy, które są już wyraźnie odczuwane przez ciężarną matkę. Trzeci trymestr to oktres, w którym dziecko rośnie i przygotowuje się do narodzin.
Po okresie około 5 tygodni od poczęcia wytwarza sie zgrubienie zwane smugą pierwotną, która bedzie główną osią ciała dziecka, to właśnie wzdłóż niej rozwinie się kręgosłup.
W czasie 6 tygodnia ciąży pojawiają się zalązki układu nerwowego, a także rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych. Pojawiają się także zalążki mózgu i oczu.
Około 7 tygodnia ciąży pojawiają się zalążki wszystkich mięśni i kręgów, wypustki kończyn, powstaje zawiązek serca i naczyń krwionośnych. Serce zaczyna pompować krew, a ciało zarodka jest odżwyiane poprzez łożysko, które dostacza mu substancji odżywczych od matki. Pod koniec tego tygodnia można zauważyć także zalążki tarczycy, pęcheżyka żłóciowego i śledziony, wyróżniamy także wątrobę i nerki. Kształtuje się także klatka piersiowa z zalążkiem płuc.
W 8 tygodniu ciąży serce już pracuje, rozwija się ucho środkowe, w bardzo szybkim tempie rozwija się mózg przez co głowa zarodka jest nieproporcionalnie duża, zarysowuje się kształty szyji a także nozdrza i usta. Zarodek zaczyna wykonywać pierwsze ruchy, niewyczuwalne jeszcze dla matki.
W 9 tygodniu dziecko osiąga długość 2 cm, ukształtowana zostaje soczewka oka, dziecko zaczyna reagować na dotyk, grzbiet zaczyna się prostować, ogon zanika, nadal kształtują sie mięśnie, żuchwa, szczęka, żebra i kręgi kostnieją  oraz zarasta podniebienie.
10 tydzień ciąży jest pierwszym  tygodniem ostatniego miesiąca pierwszego trymestru, w którym uformowane będą już wszystkie główne narządy dziecka. Oczy dziecka zaczynają się przesuwać z bocznych częsci jego głowy do przodu, twarz dziecka zaczyna upodabniać się do twarzy człowieka. Szkielet w tym okresie intensywnie kostnieje, kończyny rosną w bardzo szybkim tempie. Żołądek znajduje już się na swoim miejscu, pojawiają się mięśnie przełyku, żołądka i jelit. Duże naczynia krwionośne są już ukształtowane.
W 12 tygodniu ciąży serce jest już całkowicie ukształtowane, pompuje krew nie tylko do ciała dziecka , ale również dwiemia tętnicami pępowinowymi, które tworzą odzielny narząd.
13 tydzień jest ostatnim tygodniem pierwszego trymestru ciąży. Nadal duża głowa, w stosunku do innych części ciała , zaczyna być ruchoma. Ciało dziecka prostuje się , zanikowi ulegają błony między palcami dziecka, pojawiają się paznokcie. Dziecko otoczone jest płynem owodniowym. pod koniec pierwszego trymestru dziecko waży 30 g i ma około 7,5 cm długości.
Drugi trymestr to okres, w którym dziecko będzie doskolaniło swoje możliwości ruchowe, które bedą już wyczuwalne. Na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca pojawią się połączenia między nadządami wewnętrznymi. dziecko porusza kończynami, zaciska piąstki na twarzy pojawiają sie grymasy, porusza głową , oczy zarośniete są powiekami, mimo wszystko poruszają się podobnie jak usta które zamykają się juz i otwierają.
W 4 miesiącu ciąży dziecko, które ma juz dość silne serce przepompowuje dziennie 30 litrów krwi, skurcze serca są już regularne, bije dwa razy szybciej niz serce matki. Na paluszkach maluszka pojawiają się poduszeczki dotykowe i bruzdy i fałdy odpowiadające za odciski palców. płuca są jeszce nieczynne i zapadnięte, nie ma w nich jeszce pęcherzyków płucnych, płuca bedą w pełni sprawne dopiero po narodzinach.
W 5 miesiącu życia płodu narządy są juz wpełni ukształtowane, jednak niezdolne do przeżycia nie ma jeszcze
regulacji temperatury ciała. W tym okresie rozpoczyna się wymiana zurzytych komórek na nowe, są to komórki, przede wszystkim , skóry. gruczoły łojowe wytwarzają maż płodową ochraniającą dziecko. W tym okresie dziecko osiąga długość 19 cm. Pojawiają się włosy oraz brwi, szkielet składa się w większości z tkanki kostnej. Ruchy dziecka są juz bardzo widoczne i wyraźne, matka wyczuwa każdy obrót, czy kopnięcie. w worku owodniowym istnieją powodne warunki jak w stanie nieważkości. Dziecko może mieć czkawkę, także mogącą dać się wyczuć przez matkę poprzez ruchy jamy brzusznej w okresie  co 2-4 s. Dziecko może być bardzo aktywne, lub też zapadać w dżemkę.
W 6 miesiącu ciąży dziecko bardzo szybko rośnie, jego wymiary to okolo 25-30 cm długości i około 700 g, proporcje jego ciała przypominają ciało dziecka po narodzinach. Narządy wewnętrzne przyjmują swoje ostatneczne miejsce, powieki oczu otwierają się . Wytwarzają się   33 kręgi,150 stawów i 1000 wiązadeł, które go podtrzymują.
7 miesiąc ciąży rozpoczyna trzeci trymestr, w którym jest najwieksze prawdopodobieństwo przeżycia dziecka. Płód w 7 miesiącu ma około 30 cm w pozycji siedzącej i około 900- 1350g. dziecko w tym okresie może ssać kciuk. W tym okresie następuje silny rozwój mózgu pojawiają się bruzdy na korze mózgu.
W 8 miesiącu dziecko waży około 1800- 2000g i ma okolo 33 cm długości.  Pojawia się podściółka tłuszczowa, która wygładza skórę dziecka i odpowiada za utrzymanie temperatury.
9 miesiąc ciąży to ostatni okres ciąży , dziecko wówczas waży około 2,7- 3,6 , a jego dlugość to 48-51cm.
W tym czasie dziecko przygotowuje się do porodu, odwraca się główką do dołu, dziecko nabiera odporności poprzez przejęcie przeciwciał od matki. W okresie 10-14 dni przed porodem macica obniza się  pojawiają się skurcze. 9 miesiąc ciąży kończy się porodem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz